Prenehanje uporabe referenčne obrestne mere LIBOR
Referenčna obrestna mera LIBOR, ki se v številnih kreditnih pogodbah s tujo valuto uporablja kot spremenljiva obrestna mera, s 01.01.2022 ne bo več objavljena.
ICE Benchmark Administriation, ki upravlja in objavlja LIBOR obrestne mere (London Interbank Offered Rate) je v mesecu marcu 2021 objavil, da obrestne mere LIBOR za določene valute, tudi švicarski frank, po 31.12.2021 ne bo več objavljal. Ker LIBOR za švicarski frank v letu 2022 ne bo več objavljen, se bo od prvega dne tega leta začela uporabljati nadomestna referenčna obrestna mera.
Nacionalna delovna skupina za referenčne obrestne mere za švicarski frank pri Švicarski nacionalni banki (SNB) je za nadomestno obrestno mero priporočila obrestno mero sestavljeni SARON, ki bi LIBOR nadomestila v vseh pogodbah v valuti švicarski frank. Sestavljeni SARON je obrestna mera, ki se izračuna iz obrestne mere SARON (obrestna mera za en dan oz. sredstva čez noč vezana na medbančnem trgu) za posamezno referenčno obdobje (1 mesec, 3 mesece, 6 mesecev, 12 mesecev) in se priporoča za nadomestilo obrestnih mer LIBOR za ista obdobja. Delovna skupina je prav tako priporočila, da se ob zamenjavi obrestne mere uporabi pribitek na obrestno mero SARON, ki je izračunan kot pet letna historična razlika med vrednostmi obrestnih mer SARON in LIBOR za standardizirane ročnosti. Namen uporabe tega pribitka je, da bi pogodbene stranke občutile čim manjšo razliko ob prehodu iz obrestne mere LIBOR na obrestno mero SARON. Obrestne mere SARON upravlja in objavlja SIX Financial Information AG iz Švice, ki je vpisan v registru referenčnih vrednosti, ki ga vodi Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA).
Banka Sparkasse d.d. redno spremlja objave v zvezi z reformo obrestne mere na nivoju Evropske Unije in bo o dokončno sprejetih odločitvah stranke obvestila.