7 nasvetov

za brezskrben dopust

Poletje je tu in za mnoge to pomeni: končno dopust! Ne glede na to, ali sanjarite o potovanju okoli sveta, lenarjenju ob morju ali pohodništvu po domačih hribih, je načrtovanje dopusta ključnega pomena. Bolj kot boste vnaprej načrtovali vse podrobnosti, več možnosti imate za sproščen in zabaven dopust.

Zato smo za vas pripravili 7 nasvetov za popolno načrtovanje dopusta, ki vam bodo zagotovili, da boste pripravljeni na vse dogodivščine kot pravi popotnik.

Nasvet 1: Načrtovanje proračuna

Nakupovanje, vožnja s čolnom, izleti ... željam na dopustu ni meja. Da bi se te želje uresničile in da se izognete finančnim presenečenjem po dopustu, pomaga vnaprej pripravljen proračun za stroške potovanja. Preverite, koliko vas bo dopust stal skupaj.

Proračun dopusta razdelite v kategorije, kot so nastanitev, prehrana, prevoz in prostočasne dejavnosti. Nadaljnja razdelitev kategorije "Prevoz" lahko vključuje posamezne postavke, kot so letalski prevoz, dodatni stroški pri letu, prevoz do hotela ali najem avtomobila na dopustu. V kategoriji "Ostali stroški" lahko vključite stroške za potni list, varstvo psov in zavarovanje za tujino. Te dodatne stroške je treba upoštevati tudi pri all-inclusive dopustu.

Kontrolni seznam:

  • Kaj moram rezervirati (npr. let, hotel, prevoze, izlete, varstvo živali)?
  • Kolikšni bodo stroški prevoza?
  • Ali so stroški, ki jih moram plačati, v več obrokih?
  • Kakšni so morebitni dodatni stroški (izleti, vstopnine, spominki, potni list …)?
  • Ali imam rezervo za nujne primere med dopustom?

Kljub najboljšemu načrtovanju se lahko zgodi, da stvari ne gredo po načrtih. Da bi bili pripravljeni na vse primere, je priporočljivo imeti finančno rezervo, do katere lahko hitro dostopate.

Če ugotovite, da je proračun za dopust prevelik, obstaja veliko alternativ: piknik v naravi, raziskovanje najlepših naravnih voda v bližini ali obisk muzeja ali kina ob slabem vremenu.

Nasvet 2: Plačevanje v tujini

Če načrtujete daljše potovanje v tujo državo, se je treba pozanimati o valuti države, v katero potujete. Pomembno je ugotoviti, ali država sprejema kreditne kartice in ali je mogoče plačevanje z Google Pay ali Apple Pay. Poleg tega je dobro vedeti, kako je z gotovino in dvigovanjem na bankomatu.

Na splošno ne priporočamo, da v tujino nosite velike količine gotovine. Lažje in manj tvegano je plačevanje s karticami. Vendar je smiselno imeti s seboj manjši znesek lokalne valute. Poleg varnostnega tveganja pogosto obstajajo tudi druge uredbe, kot je na primer obveznost prijave gotovine, ki jih je treba upoštevati.

Koristno je, da pred potovanjem preverite spletno stran Ministrstva za zunanje in evropske zadeve za najnovejše informacije.

Kontrolni seznam:

  • Katere valute so sprejete v državi, kamor potujem?
  • Katere kreditne in debetne kartice vzamem s seboj?
  • Ali imam za nujne primere pripravljen manjši znesek lokalne valute?
  • Ali je dvigovanje denarja na bankomatu možno?
  • Ali so mogoča plačila s pametnim telefonom ali pametno uro?

Previdnost pri dvigovanju denarja v tujini:

Dvigovanje denarja na bankomatu v tujini je preprosto, vendar je treba upoštevati nekaj varnostnih ukrepov. Izberite bankomate na zanesljivih lokacijah, kot so tisti neposredno ob bankah ali na zelo obiskanih območjih. Nenavadno postavljeni bankomati, ki se nahajajo na osamljenih lokacijah, lahko prinesejo neprijetna presenečenja. Da bi se izognili tveganjem, vedno preverite okolico bankomata in bodite pozorni na sumljive naprave, kamere ali ljudi. Pri tem pa redno preverjajte svoje bančne izpiske za morebitne nepooblaščene transakcije.

Pozanimajte se o transakcijskih provizijah svoje banke za uporabo kartic v tujini že pred dopustom. V nekaterih državah lahko dvigujete brez dodatnih stroškov in kot stranke banke Sparkasse lahko z debetno plačilno kartico Mastercard brez provizije dvigujete gotovino na bankomatih skupine Erste Group na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Srbiji, Črni gori, Makedoniji, Češki republiki, Madžarski, Romuniji in Republiki Moldaviji.

Preverite bankomate celotne skupine Erste v 11 državah.

Prav tako vam svetujemo, da obvestite svojo banko o načrtovanem potovanju v tujino, da preprečite morebitno blokado kartice zaradi sumljive dejavnosti. Trenutno je onemogočeno kartično poslovanje za Indijo ter Indonezijo. To pomeni, da ne morete uporabljati kartic, vse dokler ne podate zahteve in obvestila o odhodu na svojo banko, kjer se vam nato omogoči uporaba kartičnega plačevanja. Na »črni listi« države pristanejo, kjer je za imetnika zaznano povečanje tveganje in možnosti zlorabe, goljufije in prevare.

Tukaj lahko preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države.

Nasvet 3: Preverite zavarovanje za tujino

Ne glede na to, ali potujete okoli sveta ali le v sosednjo državo, je ključno razmisliti o zavarovanju za tujino. Preverite kritja za medicinsko oskrbo, izgubo prtljage ali odpoved potovanja.

Previdnost ni nikoli odveč, zato preverite svoje zdravstveno zavarovanje in se prepričajte, da ste ustrezno zavarovani za morebitne obiske pri zdravniku ali bolnišnična zdravljenja v tujini.

Pravilno zavarovanje za tujino lahko igra ključno vlogo tudi v primeru kraje prtljage, potrebe po medicinski oskrbi zaradi nesreče v tujini ali izplačila odškodnine za zamudo leta.

Nekatere kreditne kartice prav tako vključujejo zavarovanje v tujini, zato preverite, kakšne ugodnosti ponuja vaša kartica in ali so kritja dovolj za vaše potrebe.

Priporočamo vam, da se pred sklenitvijo zavarovanja temeljito seznanite s pogoji in izključitvami, da se izognete morebitnim neprijetnim presenečenjem v primeru nastanka škode ali potrebe po uporabi zavarovalnih storitev med potovanjem.

Nasvet 4: Pravočasno preverite stroške odpovedi

Zgodi se: tik pred odhodom se poveča ne le potovalna vročica, ampak tudi prava vročina! Ali pa pride do izrednih razmer v družini in morate potovanje odpovedati. Zato je pomembno, da že ob rezervaciji počitnic preverite pogoje morebitne odpovedi.

Čas je pri odpovedi zelo pomemben: prej kot odpoveste potovanje, večje so možnosti za vračilo denarja. Večinoma stroški odpovedi naraščajo, ko se bliža datum odhoda. V vsakem primeru je treba vso komunikacijo o rezervacijah, vključno z e-pošto, hraniti do konca potovanja, saj jo je treba v primeru spora ali zahtevkov pri zavarovanju morda predložiti.

Rezervacija med drugim vključuje tudi pogoje odpovedi, vključno z roki in povezanimi stroški ali povračili. Tukaj obstaja možnost delnega ali celo celotnega povračila. V najslabšem primeru možnosti povračila niso na voljo. Če ste sklenili zavarovanje za tujino, preverite v zavarovalni polici, katera povračila so krita.

Nasvet 5: Vedno pazite na svoje dragocenosti

Varnost se začne doma. Že pred dopustom skopirajte vse pomembne dokumente, kot so potni list, osebni dokumenti in podobno, da v primeru kraje ali izgube čim prej dobite nadomestne dokumente. Kopije dokumentov med potovanjem vedno hranite ločeno od originalov. Elektronske kopije lahko shranite tudi v oblak, na primer na Google Drive ali Dropbox, za dostop kjerkoli in kadarkoli.

Kdor na dopustu rad veliko raziskuje, lahko uporabi denarni pas, denarnice ali etuije za kartice z zaščito RFID. Te denarnice so izdelane iz materiala, ki blokira radijske valove. Zahvaljujoč RFID tehnologiji lahko večinoma (čeprav žal ne vedno) preprečite nepooblaščeno branje kreditnih kartic, debetnih kartic in drugih osebnih dokumentov.

  • Kartice imejte vedno na očeh, ko jih uporabljate v trgovinah ali restavracijah.
  • Če je možno, uporabljajte brezstično plačevanje.
  • Ko vnašate PIN kodo, zakrijte tipkovnico, da preprečite nepooblaščeno opazovanje.
  • Če opazite, da so vam kartice ukradli ali ste jih izgubili, jih takoj blokirajte.
  • Večina bank omogoča hitro blokado kartic preko telefona ali mobilne aplikacije.
  • Aktivirajte obvestila o transakcijah preko SMS-a ali e-pošte, da boste takoj obveščeni o vsaki uporabi kartice in tako hitro reagirali v primeru nepooblaščenih transakcij.

Izgubljena ali ukradena kartica?

Če kartico izgubite ali vam jo ukradejo, čim prej sporočite, da kartico blokirate. V primeru kraje kartice to obvezno prijavite tudi policiji (enako storite tudi, če ste v tujini).
Za debetno in kreditno kartico MastercardPokličite 01 583 41 83
Za kartico Diners ClubPokličite 01 561 79 13

Vedno varno shranjujte prtljago:

Vedno pazite na svoje osebne predmete in jih ne puščajte brez nadzora. Če to ni mogoče, jih je treba varno zakleniti. V gostih množicah bodite še posebej previdni. Bodite previdni pri zaupanju tujcem, še posebej, če vas prosijo, da pazite na njihove stvari ali vam ponujajo pomoč brez očitnega razloga.

Nasvet 6: Nujna medicinska pomoč v tujini

Pred dopustom je pametno, da izvedete nekaj preventivnih ukrepov, ki ne le pomirijo, ampak so ključni v primeru nujne medicinske pomoči. V mnogih državah so namreč za popotnike priporočena določena cepljenja. Ta je treba načrtovati pravočasno, najbolje več mesecev vnaprej, saj boste pogosto potrebovali več odmerkov v določenem časovnem razmiku. Prav tako morate imeti v potovalni lekarni zalogo zdravil na recept, kot so avtomatski injektorji pri znanih alergijah in zdravila proti potovalni slabosti.

Več informacij o tem najdete na spletni strani Lekarniške zbornice Slovenije.

Glede prinašanja zdravil preverite vstopne pogoje države, v katero potujete, saj je za nekatera zdravila potrebno posebno potrdilo za prenos preko meje, in poskrbite, da vam zdravil na dopustu ne zmanjka. Kdor želi biti resnično optimalno pripravljen, naj sestavi medicinski potovalni dokument in ga vedno hrani pri sebi. Starši naj ga pripravijo tudi za vsakega otroka, ki potuje z njimi.

Vsebina potovalnega dokumenta:

  • Številka socialnega zavarovanja in podatki o potovalnem zavarovanju (če obstaja).
  • Kontaktne osebe, ki jih je treba obvestiti v nujnem primeru.
  • Kontaktne informacije zdravstvenih ponudnikov, kot so zdravstvena zavarovalnica, morebitno zasebno zdravstveno zavarovanje ali osebni zdravnik.
  • Osnovno zdravstveno zgodovino.
  • Trenutna zdravila, odmerki in urnik jemanja.
  • Ključne informacije o potovalni poti (za morebitno sledenje okužbam).
  • Informacije o alergijah in preobčutljivosti.
  • Krvno skupino in morebitne posebne zdravstvene pogoje.
  • Seznam kontaktnih številk ambasade ali konzulata vaše države v državi, kamor potujete.

Te dodatne informacije lahko pomagajo zdravstvenim delavcem pri hitrejši in bolj učinkoviti obravnavi v primeru nesreče ali zdravstvenega problema med potovanjem. Danes pa obstajajo tudi številne aplikacije na pametnem telefonu, ki omogočajo shranjevanje tovrstnih podatkov.

Nasvet 7: Ostanite zdravi

Po prihodu si vzemite nekaj minut in se informirajte o najbližjem urgentnem centru ali bolnišnici. Ker nas sončni žarki med dopustovanjem velikokrat »presenetijo«, je ključno, da se že zjutraj zaščitite z zaščitno kremo proti soncu in tako preprečite sončne opekline. Aktivnosti na prostem izvajajte v zgodnjih ali poznih urah dneva, ob tem pa poskrbite za zadosten vnos tekočine.

Prav tako pazite na dobro higieno in že pred odhodom preverite tveganja, povezana z uživanjem hrane in vode na ciljni destinaciji. Pijte ustekleničeno vodo, izogibajte se ledu in skrbno izberite lokalne jedi. Redno umivanje rok je ključno za preprečevanje številnih okužb.

Ko so vsi detajli premišljeni, se lahko sproščeno prepustite iskanju najlepših plaž, trendovskih lokalov in skritih kotičkov izven turističnih poti ter uživate v svojem dopustu!

Mogoče vas zanima tudi?

Kako izbrati najbolj ugoden stanovanjski kredit? Kaj pomenijo vsi vpleteni bančni izrazi?

Odločili ste se, da si boste ustvarili lasten dom – z nakupom, gradnjo ali prenovo stanovanja ali hiše.

Več

Kako do ponudbe za kredit na spletu?

Ponudbo za kredit lahko pridobite kar na spletu. Poglejte si video kako preprosto slediti 6. korakom za pridobitev ponudbe za kredit po vaši želji.

Več

Večna dilema: je bolje živeti v stanovanju ali v hiši?

Sem Manca in s fantom tehtava različne možnosti: je bolje, da kupiva stanovanje ali prenoviva hišo mojih starih staršev? Kaj so ključna vprašanja, ki si jih morava zastaviti?

Več