Ideje za nepozabna doživetja na snegu
Zagotovo velja, da smo Slovenci ljubitelji smučanja, vendar nam zimska pokrajina ponuja še veliko drugih nepozabnih doživetij na snegu in ledu. Za vas smo izbrali nekaj predlogov zimskih aktivnosti.
Številni imamo sankanje v lepem spominu še iz otroštva, ko smo se ob prvih centimetrih zapadlega snega s sankami odpravili do najbližjega hriba in tam vztrajali, dokler sneg ni skorajda v celoti skopnel in smo domov prihajali blatni.
V prid se mu šteje tudi, da je cenejše od večine drugih zimskih športov, denimo smučanja ali teka na smučeh. Poleg toplih zimskih oblačil, obutve, rokavic in čelade potrebujete samo še sanke. Če jih nimate, si te lahko sposodite na večini sankališč ali smučišč. Tudi karte za sankanje na sankališčih so cenejše od smučarskih kart.
V prid sankanju govori tudi dejstvo, da za spuščanje po belih strminah ne potrebujete posebnega predznanja, kondicije, izkušenj ali pretiranih spretnosti. Seveda pa je potrebno poskrbeti za lastno in tujo varnost ter upoštevati navodila, ki veljajo na sankališču. Ste za sankanje?
Če vas vleče na sneg, vendar ne marate smučanja, drsanja ali teka na smučeh, vam ponujamo super ideje za sankanje. Pri nas najdete tako adrenalinske kot uživalske proge, primerne za vse generacije. Na nekatera izhodišča se boste morali odpraviti sami, na številne druge vrhove pa lokalni turistični ponudniki organizirajo prevoz iz doline ali bližnjih smučarskih središč. Zelo priljubljeno je tudi večerno sankanje, ko snežno kuliso osvetljujejo zvezde na nočnem nebu. Privoščite si ga v družbi prijateljev, sodelavcev ali družine.
V navdih in lažje načrtovanje vaše naslednje sankaške avanture vam ponujamo nekaj super idej in koristnih nasvetov.
Bohinj ponuja najdaljšo sankaško progo pri nas, ki meri kar 6 kilometrov. Izhodišče je na Vogarju, 1.150 m visoko nad morjem. Proga je srednje zahtevna in se konča 500 višinskih metrov pod izhodiščem. Podrobne informacije in možnosti prevoza do izhodišča poiščite pri lokalnih turističnih ponudnikih.
Čudovita Velika planina navdušuje z neokrnjeno naravo in znamenitimi pastirskimi kočami v vseh letnih časih. Pozimi lahko tu smučate, ob petkih in sobotah pa tudi sankate po 2,4 km dolgem sankališču. Do vrha sankališča vas pripelje dvosedežnica, na planino pa nihalna žičnica. Ne pozabite na čelno svetilko.
Krvavec je gorski center z bogato ponudbo zimskih aktivnosti, med katerimi je seveda tudi sankanje. Ob naprej objavljenih terminih organizirajo nočno sankanje na delno osvetljeni smučarski progi, do katere vas odpelje sedežnica. Podrobnosti preverite na njihovi spletni strani.
Če želite občutiti pravo zimo v visokogorju, se odpravite na Mangart. Do 2.679 m visokega Mangarta, četrtega najvišjega vrha pri nas, vodi naša najvišja visokogorska cesta. Ta je pozimi ob ugodnih vremenskih razmerah primerna za sankanje. Dostop do sankališča ponujajo lokalni turistični ponudniki, ki vas do izhodišča odpeljejo s terenskimi vozili. Ne pozabite na topla oblačila, obutev in čelado!
Streljaj od Kranjske gore, v Gozdu Martuljku, vas čaka 2,5 kilometra dolga sankaška proga. Proga ni zahtevna in je primerna za mlado in staro. Med spuščanjem boste uživali v panoramskem pogledu na okoliške Julijske Alpe, ki se tu raztezajo v vsej svoji mogočnosti. Ne pozabite na mobilni telefon ali fotoaparat, saj bo mnogo priložnosti za nepozabne posnetke.
Kaj pravite na spust s sankami iz našega najvišjega prelaza? Ob ustreznih snežnih razmerah se lahko s sanmi spuščate po legendarnih serpentinah in uživate v dih jemajočih razgledih. Na izhodišče, to je po navadi 17. serpentina, vas iz Kranjske gore odpeljejo s terenskim vozilom ali motornimi sanmi. Nepozabna izkušnja, ki jo ponujajo lokalne turistične agencije, zagotovljena!
Na smučišču Rogla je ob petkih in sobotah organizirano nočno sankanje. Sankate lahko po osvetljenih in urejenih sankaških progah. Dodatna atrakcija, ki privablja ljubitelje sankanja skozi vse leto, pa je poletno - zimsko sankališče Zlodejevo. Gre za vijugasto sankališče, ki poteka po 1,3 km dolgi trasi. Z udobnimi sanmi lahko tu drvite do 40 kilometrov na uro.
Na spust s sanmi z Ljubelja se ob ugodnih zimskih razmerah in zadostni količini snega lahko odpravite vse od decembra do konca marca. Sankaška avantura po 2.500 metrov dolgi progi traja približno dve uri in vas zagotovo ne bo pustila ravnodušnih. Prevoz na izhodišče sankališča na vrhu Starega Ljubelja organizirajo lokalni turistični ponudniki.
Jezersko velja za enega naših najmanj poznanih turističnih biserov, ki ponuja obilo zimskih užitkov. Zelo je priljubljeno med tekači na smučeh, privablja pa tudi sankače. Privoščite si enostaven sankaški spust z Malega vrha, ki vam postreže s izjemnim pogledom na Jezersko in okoliške vrhove.
Sankaško avanturo načrtujte in se nanjo ustrezno pripravite:
Če vas nismo uspeli navdušiti za sankanje, najdete kup dodatnih predlogov za drugačne zimske dogodivščine tukaj: Ideje za nepozabna doživetja na snegu in ledu. Če pa zime ne marate, vas bo zanimalo to: Kam na izlet, če ne marate zime?
Zagotovo velja, da smo Slovenci ljubitelji smučanja, vendar nam zimska pokrajina ponuja še veliko drugih nepozabnih doživetij na snegu in ledu. Za vas smo izbrali nekaj predlogov zimskih aktivnosti.
Z izračunom kreditne sposobnosti banka preveri, koliko kredita vam lahko odobri glede na vaše finančno stanje. Preberite 10 najpomembnejših odgovorov na vprašanja o kreditni sposobnosti.
Sem Manca in s fantom tehtava različne možnosti: je bolje, da kupiva stanovanje ali prenoviva hišo mojih starih staršev? Kaj so ključna vprašanja, ki si jih morava zastaviti?