Kaj je hipoteka?
Za vse, ki jih pestijo vprašanja in pomisleki glede prodaje ali nakupa nepremičnine, ki je pod hipoteko, smo pripravili najpogostejša vprašanja, ki nam jih zastavljajo naši komitenti.
Po zadnjih podatkih Stanovanjskega sklada iz leta 2021 imamo v Sloveniji nekaj več kot 860.000 stanovanj. Od tega jih je bila dobra polovica zgrajenih med letoma 1971 in 2021, ostale pa pred tem obdobjem. Posledično je mogoče pri nas opaziti veliko dotrajanih in energetsko izjemno potratnih stavb, ki iz meseca v mesec za ogrevanje in hlajenje porabljajo velike količine energije in povzročajo visoke mesečne stroške za ogrevanje ter elektriko.
Rešitev za energetsko dotrajane in potratne stavbe je ustrezna sanacija oziroma energetska prenova doma.
Energetska obnova doma zajema potrebne ukrepe za povečanje energetske učinkovitosti in je odvisna od stanja nepremičnine, ki jo želimo sanirati. Vključuje lahko izolacijo sten, strehe, tal, zamenjavo oken in vrat, nadgradnjo ogrevalnega sistema, vgradnjo prezračevalnega sistema z rekuperacijo toplote, namestitev fotovoltaičnih ali toplotnih črpalk, namestitev LED razsvetljave in energetsko učinkovitih električnih naprav ter druge ukrepe, prilagojene specifikam objekta.
Gre za finančno zahteven, dolgotrajen in naporen projekt. Zakaj bi se ga torej lotevali?
Strokovnjaki so si enotni, da se energetska obnova, kljub relativno visokim začetnim stroškom, splača. Poleg finančnega vidika ne gre zanemariti drugih pozitivnih učinkov, ki smo jih deležni po uspešni energetski sanaciji doma. To so:
Odgovor je odvisen od tega, v kakšnem stanju je vaše stanovanje. Pred odločitvijo je potreben temeljit pregled objekta in natančna finančna analiza ter ostali koraki, ki vodijo do uspešne sanacije:
Ugotoviti je potrebno, kjer nastajajo največje toplotne izgube, kolikšne so in kakšni ukrepi bodo potrebni, da toplotne izgube ustrezno zmanjšamo. Po navadi gre za neustrezne fasade, stara okna in druge zastekljene površine ter slabo izolirana ali neizolirana podstrešja.
Energetski pregled stavbe in načrt ukrepov za prenovo opravi projektantsko podjetje ali energetski svetovalec mreže ENSVET. Energetski svetovalci so neodvisni strokovnjaki, ki pod okriljem Eko sklada nudijo brezplačno pomoč pri odločitvah glede energetskih naložb in pridobivanja sredstev.
Ključno vprašanje, ki se v tej fazi poraja, je, koliko nas bo energetska obnova stala in ali se nam bo poseg splačal. Ocena stroškov temelji na obsegu del, ki jih je potrebno izvesti in jo je pripravil energetski svetovalec z ustreznim strokovnim znanjem ter izkušnjami.
Strokovnjaki so sicer enotnega mnenja, da se energetska obnova splača in pri večini povrne v manj kot desetih letih. Račun za ogrevanje pa je seveda opazno nižji že takoj po opravljenih obnovitvenih delih.
Dobro pripravljen načrt potrebnih ukrepov služi tudi kot osnova za izboru izvajalcev, ki bodo obnovo opravili. Ti naj bodo kompetentni in preverjeni, saj bo tako neprijetnih presenečenj med izvedbo čim manj.
Ocena stroškov lahko doseže več deset tisoč evrov, kar se pogosto ne sklada z našimi trenutnimi finančnimi zmožnostmi.
Stroške lahko znižamo z uveljavljanjem subvencij Eko sklada, ki so na voljo za zeleno obnovo. Podrobnosti najdete tukaj. Vendar pa se je potrebno zavedati, da vam bo subvencija praviloma povrnjena šele, ko bo prenova že končana in ne že med samo obnovo, ko boste potrebovali zadostna finančna sredstva za financiranje obnove. Zato si investitorji pogosto pomagajo s kreditom.
Pri financiranju vam lahko pomagamo z zelenim kreditom Sparkasse, ki je namenjen zeleni obnovi in vam ga odobrimo brez plačila stroškov zavarovanja kredita ter stroškov ocene rizika.
Celostna energetska obnova je proces, sestavljen iz različnih gradbenih posegov, ki si sledijo glede na zakonitosti, ki pri tovrstni obnovi veljajo. Mnogi lastniki se zato, pa tudi zaradi financ, odločajo za postopno obnovo objekta. Če se tudi sami nagibate k postopni obnovi, upoštevajte naslednje zaporedje:
Po navadi se najprej lotimo menjave stavbnega pohištva, kot so okna in vrata.
Sledi toplotna izolacije fasade in podstrešja. Pri debelini izolacije velja splošno pravilo, da ne smemo varčevati, saj je strošek v primerjavi s prihrankom pri ogrevanju zanemarljiv. V nekaterih stavbah je potrebno izolirati tudi tla, saj lahko tudi ta predstavljajo vir izgube energije.
Na koncu pride na vrsto zamenjava ogrevalnega sistema velja, ki velja za finančno zahteven poseg. Med najučinkovitejše in najbolj ekonomične ogrevalne sisteme sodijo toplotne črpalke in sodobni kotli na lesno biomaso.
Energetska obnova stavb je tako ključna za zmanjšanje porabe energije in stroškov ter povečanje udobja bivanja. Čeprav je to zahteven in finančno obremenjujoč projekt, se dolgoročno izplača. Nižji mesečni stroški, manjša obremenitev okolja, višja vrednost nepremičnine ter izboljšano udobje in kakovost bivanja so le nekatere od mnogih prednosti, ki jih prinaša energetska prenova. Pomembno je temeljito načrtovanje, finančno načrtovanje ter izbor kakovostnih izvajalcev, kar vodi v uspešno izvedbo projekta in dolgoročne koristi za lastnike nepremičnin.
Za vse, ki jih pestijo vprašanja in pomisleki glede prodaje ali nakupa nepremičnine, ki je pod hipoteko, smo pripravili najpogostejša vprašanja, ki nam jih zastavljajo naši komitenti.
Kaj mora vedeti vsak posameznik o inflaciji in kako upravljati z osebnimi financami v tem času?
Spletne strani bank ponujajo informativne izračune za kredite, ampak kako jih brati in primerjati med seboj?