Domača sončna elektrarna

Se še splača?

Potreba po električni energiji pri nas, pa tudi v globalnem smislu, nenehno raste. Poleg tega smo v zadnjem letu spoznali, kako nepredvidljivo in dinamično je lahko gibanje cen energentov, tudi elektrike. Zato je logično sklepati, da lastna sončna elektrarna pomeni neodvisnost od dogajanja na trgu električne energije in nam omogoča zmanjšanje stroškov za električno energijo. Navedeno drži.

Za bolj poglobljeno razumevanje tematike in morebitno odločitev za domačo sončno elektrarno pa je treba pretehtati številne vidike ter pozorno spremljati trenutno zakonodajo in spodbude, ki so na voljo. Ravno ti so, pogosto, jeziček na tehtnici, ki pretehtajo v eno ali drugo smer.

A začnimo na začetku. Domače sončne elektrarne omogočajo proizvodnjo lastne električne energije. Sončne celice, ki jih v panelih namestimo bodisi na hišo ali drugo površino, ki jo imamo v lasti, pretvarjajo sončno svetlobo v električno energijo. Ta se lahko uporablja v domačem gospodinjstvu ali se prenaša v električno omrežje.

Gre za čist in obnovljiv vir energije, ki je, tudi po zaslugi spodbud države, postal predmet mnogih družinskih debat in razmislekov o tem, ali bi bila sončna elektrarna primerna tudi za njihov dom. Ob tem se ni mogoče izogniti vprašanju, kako bo odločitev za tovrstno investicijo vplivala na družinske finance.

Domača sončna elektrarna: da ali ne?

Ali se domača sončna elektrarna splača, je odvisno od številnih dejavnikov, vključno z lokacijo, subvencijami, cenami energije in osebnimi potrebami.

Sodeč po izkušnjah lastnikov sončnih elektrarn, je odgovor na vprašanje »Ali se domača sončna elektrarna splača?«, pritrdilen. Vendar je potrebno dodati, da se začnejo prihranki ustvarjati šele po nekaj letih. Če sodimo po spletnih forumih, uporabniki najpogosteje navajajo, da se to zgodi približno 6 ali 7 let po namestitvi.

Preden sprejmete odločitev, pretehtajte dejavnike, ki bodo pomembno vplivali na donosnost celotne investicije in vaše zadovoljstvo. Mednje zagotovo sodijo:

(Visoki) začetni stroški in kako jih lahko znižamo

Visok začetni vložek je zagotovo ena izmed pomembnih ovir, na katero naletimo pri odločanju za ali proti domači sončni elektrarni. In to kljub dejstvu, da je stroka zaenkrat složna pri mnenju, da se investicija v določenem časovnem okvirju povrne. Običajno se to zgodi po šestih do osmih letih, ob pomembnem dejstvu, da je življenjska doba domače elektrarne ocenjena na približno 30 let. Če posplošimo, to pomeni, da lahko dolgoletne prihranke (več kot 20 let) pričakujemo, vendar šele nekaj let po investiciji.

Začetni stroški vključujejo nakup in namestitev sončne elektrarne. Kako visoki bodo začetni stroški, je v veliki meri odvisno od velikosti sončne elektrarne. V določeni meri pa tudi od modela in kakovosti. Pa tudi od potreb in zmogljivosti vašega gospodinjstva.

Pri grobi oceni stroškov si lahko pomagate s tem preprostim izračunom: Če vaše gospodinjstvo letno porabi 4.500 kW energije, potem potrebujete sončno elektrarno z nazivno močjo okoli 4,5 kW. To pomeni, da bi potrebovali približno 27 m2 strehe, saj za 1 kWh pridobljene moči potrebujemo približno 6 m2 strehe.

Na vrednost investicije pomembno vplivajo tudi spodbude in subvencije države, ki v prizadevanju za trajnostni in zeleni prehod spodbuja tovrstne projekte. Pri nas so doslej potekale preko EKO sklada. Za leto 2024 pa so na tem področju napovedane spremembe: Dodeljevanje subvencij fizičnim osebam za samooskrbne sončne elektrarne bodo od marca 2024 potekale preko Borzen-a. Novost je tudi ta, da bodo po novem sončne elektrarne vključene v sistem net-meteringa, kar bi naj vplivalo na nižje stroške elektrike. Podrobnosti najdete tukaj.

Vpliv vremena in lege našega doma na učinkovitost in delovanje sončne elektrarne

Lega Slovenije in količina sončnih žarkov, ki smo ji izpostavljeni, sta primerni za postavitev sončne elektrarne. Domača elektrarna lahko deluje celo leto. Je pa res, da zaradi krajših dni v hladnejših mesecih proizvede manj električne energije, paneli pa so izpostavljeni ekstremnejšim vremenskim pogojem. Za učinkovito dolgoročno delovanje je zato potrebno panele ustrezno vzdrževati.

Umestitev na objekt in izgled po namestitvi

Sončni paneli se običajno namestijo na streho ali na druge večje površine, ki so v naši lasti. Zavedajte se, da bodo nameščeni paneli spremenili izgled objekta, na katerega bodo nameščeni. Poleg panelov bo treba namestiti še pretvornik enosmerne sončne energije v izmenično, nosilce, kable in stikala.

Izračun optimalne velikosti panelov prepustite strokovnjakom, ki bodo določili optimalno velikost sistema glede na porabo električne energije vašega gospodinjstva.

Zelo pomembna je tudi izbira optimalne lokacije, kjer bodo sončni paneli nameščeni, zato se tudi glede tega posvetujte s strokovnjaki. Paneli morajo biti izpostavljeni sončni svetlobi čim večji del dneva. Kritina, na katero bomo nameščali panele, pa v ustrezno dobrem stanju, saj bo sončno elektrarno nosila nadaljnjih 30 let. Če temu ni tako, je smiselno razmisliti o ustrezni prenovi kritine pred namestitvijo panelov.

Obstojnost in vzdrževanje sončne elektrarne

Življenjska doba sončnih elektrarn se, ob ustreznem vzdrževanju, giblje okrog 30 let. Redno vzdrževanje je za optimalno delovanje in za dolgo življenjsko dobo celotnega sistema ključno. Vzdrževalni stroški so relativno nizki. Poleg stroškov rednega vzdrževanja je v daljšem časovnem obdobju občasno treba zamenjati kakšno komponento.

Hkrati je priporočljivo izvajati občasni monitoring učinkovitosti delovanja. Tega naj izvede usposobljen strokovnjak.

Ali se torej lastna sončna elektrarna splača?

Posplošeno gledano, se domača elektrarna na dolgi rok (še vedno) splača.

Tako kot pri vsaki pomembni investiciji, naj tudi tukaj odločitev temelji na izračunih in analizi dejstev, ki kažejo v prid ali proti načrtovanemu projektu. Ter na zdravi finančni konstrukciji.

Do zelene investicije z zelenim kreditom banke Sparkasse: Za nakup lastne sončne elektrarne za samooskrbo z električno energijo vam je na voljo zeleni kredit banke Sparkasse.

Mogoče vas zanima tudi?

Kaj je hipoteka?

Za vse, ki jih pestijo vprašanja in pomisleki glede prodaje ali nakupa nepremičnine, ki je pod hipoteko, smo pripravili najpogostejša vprašanja, ki nam jih zastavljajo naši komitenti. 

Več

Osebne finance v času inflacije

Kaj mora vedeti vsak posameznik o inflaciji in kako upravljati z osebnimi financami v tem času?

Več

Kako brati informativne izračune kreditov na straneh bank

Spletne strani bank ponujajo informativne izračune za kredite, ampak kako jih brati in primerjati med seboj?

Več